Cílem projektu bylo postavit nový nemocniční pavilon tak, aby se v něm hospodárně zacházelo s energiemi, nekladl vysoké nároky na vstupní zdroje a aby jeho provoz byl šetrný k životnímu prostředí. Zelená střecha budovy pomáhá zlepšovat kvalitu ovzduší, pozitivně ovlivňuje vnitřní i vnější mikroklima, zadržuje krátkodobé i přívalové srážky. Využitím odpadní vody z bazénu ke splachování toalet se zase snižují nároky na spotřebu pitné vody. V konečném důsledku zvýšil nový pavilon komfort pacientů a kvalitu poskytovaných služeb jak při ambulantním vyšetření, tak při pobytu v nemocnici.
Klinika má podzemní a čtyři nadzemní podlaží a s okolními pavilony je propojena uzavřenými mosty. Jeho součástí je jednotka intenzivní péče, pokoje upravené pro obézní či jinak handicapované pacienty. Ordinace a sborovny s výukovými prostory pro studenty. Pavilon „Y“ je navržen tak, aby přispíval k samotnému procesu hojení a vyvolával u pacientů pozitivní pocity. Především půdorysem ve tvaru U se zkosenými okenními rámy pro přirozené osvětlení, snadnou orientaci i pro handicapované pacienty a venkovní zeleň. Udržitelné technologie a postupy: Je postavena v souladu s principy oběhového hospodářství tak, aby bylo možné jednotlivá podlaží přestavovat podle soudobých potřeb a požadavků nemocnice. Jde o první nemocniční budovu na světě, která splňuje pasivní energetický standard, v České republice jsou poprvé použity chlazené stropy.
Přístavba funkčně navazuje na již existující budovu P v areálu Fakultní nemocnice Olomouc. Přístavba s rezervou splňuje přísné požadavky pro budovy v pasivním standardu a mj. zahrnuje zelenou retenční střechu. K dosažení optimálního vnitřního klimatu slouží chlazení vnitřních prostor, nucené větrání a řízení vlhkosti. Logistickou efektivitu podporuje propojení potrubní poštou. Celkově vytváří prostor, který nejen plní svou funkci, ale také spojuje moderní design s kvalitní péčí o pacienty. Šestipodlažní budova je unikátní také v tom, že interiér zdobí umělecká díla, která byla v rámci projektu Umění léčby, léčba uměním, originálně navržena přímo na míru onkologickým pacientům. Retenční zelená střecha • Důraz na akustiku vnitřních prostor • Splňuje požadavky pro budovy v pasivním standardu • Vystavená umělecká díla autorů Miloše Karáska, Michala Zajačka a Luďka Bárty
Navržený objekt se nachází přibližně v místě stávající budovy F, nicméně nový objem má podstatně vyšší prostorové nároky. Novostavba bude realizována v uzavřeném, veřejnosti přístupném areálu Fakultní nemocnice Olomouc. Areál se nachází v zastavěné části městské části Nová Ulice. Nový pavilon F bude umístěn vedle pavilonu Y, se kterým bude propojen spojovacím krčkem. Budova je navržena v hřebenovitém uspořádání, které zajišťuje dostatek denního světla a zároveň je výhodné z epidemiologického hlediska, neboť eliminuje průchozí provozy. Hřebeny kolmo protínají vyšší průběžnou hmotu budovy respektující vrstevnici a stávající komunikaci na severní hranici areálu. Tento typ uspořádání rozdrobuje poměrně masivní hmotu na drobnější segmenty do měřítka respektujícího stávající areál i jeho vazbu na budovu Lékařské fakulty UP. Z jihovýchodní strany zůstává zachován široký pás zeleně se stávajícími vzrostlými stromy.