Přehled udržitelných budov a příkladů dobré praxe

Rozcestník

Přehled udržitelných budov a příkladů dobré praxe

Aparthotel numa l Wood Rooms & Apartments

Hotel doplňuje blok činžovních domů v centru Vídně.50 pokojů z masivního dřeva bylo vyrobeno z masivních dřevěných prvků v montážní hale za pouhých 68 dní. Za tuto dobu byly realizovány i vnitřní konstrukce, vybavení a fasáda. Poté byly na staveništi instalovány patro po patru. Kromě přesně načasovaného rozšíření modulů představoval zvláštní výzvu omezený prostor na staveništi a krátká doba přes noc, která byla k dispozici pro vykládku pokojů. Zde se každou pracovní noc vkládalo do příslušného podlaží kompletní patro - tj. devět místností - a zároveň se podlaha po podlaze utěsňovala.

Flight Park Javorový

Beskydské paraglidingové centrum navržené a realizované svépomocí v souladu s přírodou. Budova se zelenou střechou efektivně využívá vodu, teplo i energie dle obsazenosti pokojů. V plánu je vytvořit zde co nejvíce energeticky soběstačný systém a do budoucna rozšířit centrální budovu o ostrovně řešené obytné chaty. Kromě 6 pokojů se zde nachází také relaxační zóna, kuchyň s jídelnou, výukové místnosti či zázemí školy létání. Díky chytrému softwaru, který je propojený s rezervačním systémem, centrální budova efektivně vyhřívá objednané pokoje i teplou vodu, čímž výrazně šetří energie, které navíc pocházejí z udržitelných zdrojů. Zelená střecha objektu zadržuje vodu v deštivých obdobích a postupně ji zase v horkých dnech vypařuje, čímž vytváří příjemné mikroklima. Centrum se snaží také co nejlépe hospodařit s vodou a tu užitkovou upotřebit na aquaponické farmě

Horský hotel Landhaus St. Georg

Mezi netradiční realizace solárních kolektorů patří hotel Landhaus St. Georg, který se nachází v krásném alpském prostředí nedaleko rakouského lyžařského střediska Schladming. Na podzim roku 2019 byla v hotelu s pomocí partnera pro instalaci, společnosti Quest elements s.r.o., modernizována technologie ohřevu vody. Během modernizace hotelového systému ohřevu vody bylo instalováno 16 solárních kolektorů TS 500 s efektivní plochou kolektorů 36 m². Kolektory ohřívají vodu ve 3 nových zásobnících, každý o objemu 800 l a celkovém objemu 2 400 l, které nahradily staré bojlery z roku 1988. Systém je dimenzován tak, aby pokryl potřebu teplé vody pro 40 až 50 hostů během letní sezóny bez dodatečného ohřevu v kotli. Tato instalace přinesla několik výhod. Kromě funkčního přínosu, kdy solární systém ohřívá vodu a šetří tak majitelům finance, je přidanou hodnotou to, že hotel zbytečně nezatěžuje životní prostředí. Kromě toho je instalace dobře zvládnutá i z estetického hlediska. Jak už to u takových instalací bývá, nebylo snadné je vměstnat do stávajícího prostoru, ale instalační partner se s touto výzvou vypořádal. Zatímco v létě je systém dimenzován tak, aby pokryl potřebu teplé vody pro 40 až 50 hostů, v zimní sezóně solární kolektory navazují na stávající kotle, které se rovněž používají k vytápění, a v době špatných podmínek alespoň předehřívají vodu. Mimo sezónu, kdy je hotel pro hosty uzavřen, se solární kolektory používají k vytápění celé budovy. Vzhledem k tomu, že se hotel nachází v nadmořské výšce 800 m, je vhodné do objektu v jarním a podzimním období vnést určitou tepelnou pohodu. V blízké budoucnosti se plánuje doplnění online monitorování teplot v zásobnících a také na kolektorech prostřednictvím internetu pro lepší řízení a dohled nad systémem. Předpokládaná návratnost investice do solárního systému byla na 5 let.

Hospodaření s vodou na Máchově statku

Máchův statek prošel rozsáhlou rekonstrukcí a přeměnou jeho okolí z intenzivní pastvy v přírodní oázu života. Díky zadržování dešťové vody, využívání odpadní vody a přírodním zasakovacím plochám na statku řeší dlouhodobá sucha, přívalové deště i vlny veder. Obnova okolí statku také předchází povodním, jelikož má voda na pozemku i ve svahu dostatek prostoru pro zasakování. Navíc díky jezírku a velkému množství vegetace je podporovaná druhová rozmanitost živočichů i rostlin. Velké množství zeleně a jezírko současně reaguje na zvyšování teplot a slouží k ochlazování okolí. Odpadní voda ze statku nejprve putuje do dvou septiků, ve kterých se mechanicky přečistí. Poté pokračuje do pulsní šachty, která, když se naplní, pustí vodu do malých trubek s dírkami vedoucí do vertikální kořenové čistírny dimenzované na množství vody pro 10 osob. Tam se voda skrz kořenový filtr zasakuje do země. Ale jenom částečně. Část vody majitelé zrecyklují a pomocí čerpadla posílají zpět na začátek procesu, aby se voda ještě více pročistila. Toto opětovné čištění dovolilo majitelům menší rozlohu kořenové čistírny. Navíc díky recyklaci vody systém automaticky zavlahuje rostliny v kořenové čistírně v měsících, kdy na statku nikdo nepřebývá.

Hotel Fabrika

Celý objekt je šestipodlažní s jedním podzemním podlažím. Podzemní podlaží slouží jako hromadná garáž pro osobní vozidla. V prvním nadzemním podlaží je restaurace se zázemím a prostory pro centrální správu objektu. Druhé nadzemní podlaží je vyhrazeno pro konference. V prostorách třetího až pátého nadzemního podlaží jsou hotelové pokoje se zázemím a wellness, šesté nadzemní podlaží je vyústění na střešní terasu. Vytápění hotelu zajišťuje dvojice tepelných čerpadel Danfoss, která čerpají teplo ze země díky 5 vrtům z hloubky 150 metrů. Dvoukilometrový podzemní labyrint, ve kterém neustále proudí kapalina, v létě naopak slouží k ukládání tepla z hotelu do země. O klima v restauraci a konferencích se stará výkonná vzduchotechnika řídící nejen teplotu, ale i kvalitu vzduchu. K udržování tepelného komfortu v hotelových pokojích je zvolena netypická kombinace podlahového topení a stropního chlazení bez použití ventilátorů. V objektu firmy MHA sousedícím s hotelem byla instalována plynová kogenerační jednotka, která má v havarijních případech zajistit hotelu dodávku elektřiny. Kogenerační jednotka však i v normálním provozu zásobuje elektřinou budovu MHA a vyrobené teplo je využíváno k vytápění jak MHA tak i hotelu. V létě se teplo z kogenerační jednotky používá k chlazení hotelu prostřednictvím absorpční chladící jednotky. K teplotní regeneraci vrtů a předehřevu TUV se využívá také teplo z odpadních vod hotelu.

Hotel Milla Montis

Firma zachovala stávající budovu postavenou v roce 1986 a použila ji jako základ pro nový návrh: minimalistickou architekturu, která nově interpretuje alpský styl. Typické šikmé střechy byly zachovány, ale fasáda byla zjednodušena prostřednictvím bílé betonové fasády - vizuální dojem evokuje okolní hory. Uvnitř Peter Pichler tuto minimalistickou estetiku umocňuje úspornými dřevěnými prvky, které vyzařují harmonický klid: stejný pocit, jaký člověk zažívá v rozlehlých zasněžených prostorách a na vrcholcích Alp. V hotelu bylo v maximální míře byužito prefabrikovaných konstrukcí, což výrazně urychlilo i zlevnilo stavbu. První dvě podzemní podlaží jsou betonová, zatímco horní podlaží je dřevěné. Co se týče energetické účinnosti, hotel získal nejdůležitější místní certifikát udržitelnosti nazvaný Casa Clima, který je nejvyšší kategorie „A“. Majitelé se snaží podporovat udržitelý turismus - nabízí odvoz z nádraží či možnost nabíjení elektromobilů.

Hotel Mosaic House

Fasáda pokrytá mozaikou ze třicátých let, která je památkově chráněná. Jak si i s tímto prvkem poradit tak, aby se nemuselo zateplovat, a přesto tudy neunikalo teplo? Výjimečnému hotelu nedaleko Karlova náměstí v Praze nakonec dala právě mozaika jméno. Mosaic House se v této funkcionalistické budově otevřel v roce 2010 jako vůbec první český zelený hotel se systémem využívání šedé vody a zpětného získávání tepla z odpadních vod a fungující s obnovitelnými zdroji energie.

Hotel Thermal

REKONSTRUKCE: Rozsáhlá modernizace mezinárodního hotelu Thermal v Karlových Varech se týká z významné části technických zařízení, což bylo pro investory nejdůležitější částí projektu. Komplex hotelu Thermal 40 let chátral, ačkoli je dnes považován za cenné dědictví tvorby manželů Machoninových. V rekonstrukci jde v zásadě o fasádu hotelu, interiéry pokojů a chodeb, modernizaci systému větrání včetně zdrojů chladu, který zajišťuje jak vytápění, tak chlazení, včetně individuální regulace vnitřního prostředí v pokojích, zatraktivnění bazénového komplexu s vřídelní vodou a pak značně posílené hospodaření s teplem v odpadních vodách, které je vícenásobně rekuperováno a před vypuštěním vody do kanalizace z ní i odnímáno. „Třešničku na dortu“ představuje fotovoltaická elektrárna na střeše hotelu s plným využitím vyrobené elektřiny v hotelu. Odstraněna byla „nasávací“ vzduchotechnická jednotka umístěná dole a rovněž „odvádějící“ jednotka umístěná pod střechou. Nově je základem větrání hotelových pokojů jen jedna jednotka pod střechou, která je osazena rekuperačním systémem s úsporami tepla okolo 75%. S minimem prací mohlo být využito stávající vzduchotechnické potrubí. Podobným stylem byly měněny i vzduchotechnické jednotky menší, pro gastro provoz aj. a to tak, aby vše splňovalo požadavky směrnic o ekodesignu 2018. Památka: Hotel je precizně navrženým a na svou dobu stavebně a technicky nadstandardně dotaženým mimořádně kultivovaným, ušlechtilým a velkorysým prostředím pro lázeňský a festivalový provoz. Při své vysoce exponované poloze je citlivým způsobem (terasovým uspořádáním a pohledovým potlačením souboru v rámci lázeňského údolí maximálním přimknutím k zeleným svahům) zakomponován do stávajícího prostředí. Z řešení vyznívá výrazná snaha navázat na hmotovou skladbu stávající zástavby a mimořádný charakter krajiny. Stavba výjimečně zdařile kombinuje mezinárodní styl a nový brutalismus, který byl manželům Machoninovým blízký a v době jejich tvůrčí produktivity i v mezinárodním měřítku široce uplatňovaný. Důležitým aspektem díla je rovněž modernistické hmotové uspořádání, které na venek pravdivě vypovídá o funkčním rozložení uvnitř objektů a upozorňuje na ně. Předností je precizní, přehledné a funkční dispoziční řešení. Nepřehlédnutelná je materiálová syrovost výrazu a brutalismu poplatný sochařský projev zejména ve ztvárnění podnože a sálů v kontrastu se subtilním až minimalistickým výrazem lázeňské restaurace a bazénu. BAZÉN: Sanatorium bylo odděleno a posazeno na skalní výchoz vedle hotelu, kde byl vybudován unikátní bazén s termální vodou. Část vody (asi 15%) tvořila i vřídelní voda z karlovarského vřídla, teplota v bazénu dosahovala 26–28 °C. Později však bazén chátral a od roku 2012 byl přes zimu uzavřený, od roku 2015 byl již uzavřený natrvalo i v létě. Rekonstrukce celého hotelu včetně bazénu začala na přelomu roku 2019/2020. Bazén byl otevřený v srpnu 2021. Plocha byla rozdělena na dva bazény, z nichž jeden obsahuje pouze teplou vřídelní vodu.