Publikace a zdroje o udržitelné architektuře
Rozcestník zdrojů na aktuální témata v udržitelnosti v architektuře. Adaptační opatření, cirkulární architektura, uhlíková stopa, energetická efektivita, certifikace udržitelnosti a další oblasti.
Rozcestník zdrojů na aktuální témata v udržitelnosti v architektuře. Adaptační opatření, cirkulární architektura, uhlíková stopa, energetická efektivita, certifikace udržitelnosti a další oblasti.
Výběr nejdůležitějších řešení a technologií pro ekologickou, finanční a sociální udržitelnost Přehled dodavatelů, výpočty investičních nákladů, case studies realizovaných projektů Doporučené postupy pro realizaci udržitelných technologií, know–how expertů s certifikací BREEAM, LEED a WELL.
Online databáze příkladů realizovaných projektů zaměřených na adaptační řešení ve městě i krajině. Inspirujte se úspěšnými adaptačními opatřeními na změnu klimatu všech typů od rodinných domů přes městský prostor po hektary upravené zemědělské půdy.
Vysvětluje základní koncept 15 minutového města. Součástí stránky je rozcestník na nástroje pro plánování a návrh mobility ve městě. Součástí jsou odkazy na města, kde tento koncept plánují nebo je již využit.
Problématika plastů a jejich využívání a následná recyklace
Holistický přístup k tématu“ Eco Tech. Kniha je rozdělena do samostatných částí: - PROCESS: poradenství v souladu s procesem návrhu a výstavby - ISSUES: Definování návrhových parametrů, které je třeba vzít v úvahu při navrhování zelených budov - Strategie které mají být přijaty, a prvky zeleného designu -Elements: komponenty a materiály - Evaluation: nástroje a systémy pro hodnocení návrhu.
Portál opatření pro adaptaci budov: obsahuje implementační plán, metidiky, návaznost na jednotlivé ESG cíle a jednotlivé příklady projektů budov, kde adaptace již proběhla.Projekty se zaměřují na snižování negativních dopadů klimatické změny pomocí opatření blízkých přírodě. Využívají přirozené vlastnosti vegetace, zachovávají vodní, půdní a biologické složek přírody a krajiny. Také zachovávají a obnovují ekosystémy odolné vůči změně klimatu a přispívající k prevenci katastrof.
publikace Adaptace na změnu klimatu ve městech pomocí přírodě blízkých opatření
Cílem projektu je přispět ke zmírnění možných negativních dopadů změny klimatu na sídla (města i menší obce) v České republice prostřednictvím publikací a nástrojů.
Online databáze příkladů realizovaných projektů zaměřených na adaptační řešení ve městě i krajině.
online platforma, na které mohou architekti vydělávat peníze svými návrhy. Ty lze jednoduše nahrát na online platformu a prodávat.
Katalog projektů německé architektury šetrné ke klimatu.
příručka, která popisuje každý krok při vytváření ulic pomocí systémů #bluegreengrey. Je to průvodce pro vytváření udržitelných měst lépe připravených na výzvy budoucnosti.
Brožura realizovaných projektů zaměřených na adaptační řešení ve městě i krajině
INFOGRAFIKA: přehledně vysvětluje základních aspektů jednotlivých technických zpráv o stavu životního prostředí. Zahrnuje mnoho problematik od vodohospodářství, materiály, emise, stavebnicví, biodiverzitu, zemědělství, turismus, až po zdraví obyvatel.
INFOGRAFIKA: Zdroje znečistení vod
Odpadové a oběhové hospodářství. Rozcestník informací o nakládání s odpady obsahující správy a vyhondnocení. Odkazy na různá oddělení poskytují odbornou a informační podporu.
INFOGRAFIKA: Výhody zelených a modrch ploch pro zdraví a pohodu obyvatel
checklist, který představuje základní přehled udržitelných řešení v architektuře.
Report s návody, jak cirkulárně navrhovat s množstvím příkladů dobré praxe.
Hlavním cílem projektu je nasměrovat stavebnictví k uhlíkové neutralitě, udržitelná architektura v ČR.
Climate Action Tracker je nezávislý vědecký projekt, který sleduje vládní opatření v oblasti klimatu a měří je v souladu s celosvětově dohodnutým cílem Pařížské dohody „udržet oteplování výrazně pod 2 °C a pokračovat ve snaze omezit oteplování na 1,5 °C“.
Climate Action Tracker je nezávislý vědecký projekt, který sleduje vládní opatření v oblasti klimatu a měří je v souladu s celosvětově dohodnutým cílem Pařížské dohody „udržet oteplování výrazně pod 2 °C a pokračovat ve snaze omezit oteplování na 1,5 °C“.
Kniha přispívá k pochopení zdravotních rizikových faktorů v kontextu zastavěného prostředí. Poskytuje holistický přístup k tématu, spojuje veřejné zdraví, inženýrství a perspektivy plánování. Představuje nový nástroj pro rozhodování, který může přinést krátkodobé i dlouhodobé přínosy pro zdraví a zastavěné prostředí.
Online platforma, která projektantům, stavitelům a tvůrcům politik po celém světě stručně přibližuje zásady a opatření pro uhlíkově neutrální a odolné stavební prostředí.
databáze udržitelných řešení v architektuře, včetně představení na konkrétních příkladech
e-book představující ekonomiku a přínosy zelených střech
e-book zaměřený na ekonomiku a efektivitu využití šedé vody v budovách
Rozvoj obnovitelné energie v Česku do roku 2030 pro posílení bezpečnosti a plnění klimatických cílů EU. Vysvětlení strategie REPowerEU a jak se dotýká ČR. Dekarbonizace společnosti a snížení závislosti na fosilních palivech.
Slovník pojmů a nejčastěji používaných hesel a zkratek s krátkým vysvětlením či komentářem.
Extrémy počasí a klimatická změna Jak o nich mluvit a psát.
Atlas klimatické změny Stručné a názorné shrnutí nejdůležitějších dat spojených s klimatickou změnou, které laikům umožní pochopit základní souvislosti. Funguje jako samostatná publikace pro zájemce z řad veřejnosti i coby didaktická pomůcka pro lektory a učitele. Jako podklad posloužily naše infografiky, které jsme doplnili vysvětlujícími texty.
Představuje globální trendy ve vztahu k udržitelné výstavbě na území měst a dává je do souvislosti s využitím decentralizované energetiky a s nástupem zelených financí. Přehlednou formou představuje také dvacet konkrétních opatření, které lze v projektech využít. Jejich součástí je náročnost zasazení do území, ekonomické nároky, návaznost na další opatření a také už realizované příklady z českého i ze zahraničního prostředí.
Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) je orgán OSN pro hodnocení vědy související se změnou klimatu. The IPCC provides regular assessments of the scientific basis of climate change, its impacts and future risks, and options for adaptation and mitigation.
Do rukou se Vám dostává publikace vytvořená pro potřeby lokalizace tzv. SDGs pro místní samosprávy. Publikace by chtěla sloužit jako průvodce udržitelnějším přístupem k rozvoji lidských sídel a implementaci (začleňování) SDGs v rámci rozvoje obce.
manuál, který popisuje proces přípravné fáze stavebního projektu s důrazem na participativní design, mezioborovou spolupráci a udržitelnost stavby
tromy ve městech vytvářejí příjemné mikroklima, v horku stíní a chladí, na rušných ulicích zachytávají prach a snižují hluk. Těžko si lze bez nich příjemné město představit. Přesto o ně v ulicích často přicházíme – vinou slabé legislativy prohrávají souboj se stavebními záměry i běžnými opravami technických sítí. Je nejvyšší čas s tím něco udělat.
Katalog konstrukčních detailů pro pasivní budovy.
Katalog pasivních budov a budov s velmi nízkou energetickou náročností v Česku.
e-book zaměřený na uhlíkovou neutralitu budov
Ve městech očekáváme jako projevy změny klimatu především nárůst počtu dní s extrémními teplotami a extrémní srážky a jejich důsledky - horké vlny, nedostatečné zasakování a bleskové povodně. Tato stránka obsahuje návrhy adaptačních opatření.
Přehledně o klimatické změně - co ji způsobuje, jaké jsou její již pozorované dopady a jaké projevy můžeme očekávat v budoucnu a mnoho dalšího v 10-ti kapitolách včetně očekávaných dopadů.
INTERAKTIVNÍ MAPA: různé vrstvy ukazují různé dopady změny klimatu v české republice. Najdeme zde, lesnictví, vody, srážky, teploty ve městech, extrémní vlny, krajinu, zemědělství, predikce a aktuální stav.
Podrobné LID manuály Město Santa Rosa a většina rozvojových projektů ve městě musí splňovat požadavky na snížení znečištění dešťové vody, ochranu kvality vody v našich místních vodních cestách a podporu doplňování podzemních vod.
projekt LIFE Tree Check, řešení pro ochlazování měst pomocí zeleně a vody
Litomyšlský architektonický manuál (LAM), zaštítěný Městskou galerií Litomyšl, je odborně-popularizační česko-anglická databáze 143 nejvýznamnějších architektonických a uměleckých objektů, souborů staveb i úprav veřejných prostranství, které byly v Litomyšli nebo jejím blízkém okolí realizovány od roku 1900 do současnosti.
Tato zpráva WWF shromažďuje různé kvantitativní informace o současném stavu globální biologické rozmanitosti a vlivu člověka na přírodu. Tváří v tvář skutečnosti, že lidé využívají o 50 procent více zdrojů, než může Země poskytnout, tato zpráva shrnuje tyto informace a navrhuje změny v akci, které zpomalí a zvrátijí současný trend.
hezky graficky podaný přehled řešení LID, neuvádí podrobná technická řešení (nelze podle něj projektovat), ale má za cíl inspirovat investory k implementaci LID principů
e-book zaměřený na inovativní chytrá řešení v budovách na základě Smart Readines Indicatoru
e-book zaměřený na efektivní výstavbu s celkovými minimálními náklady, realizace výstavbových projektů metodou dodávky Performance Design & Build, zaměření na minimalizaci celkových nákladů životního cyklu
metodika tvorby adaptační strategie sídel na změnu klimatu
poradenský web zaměřený na modro-zelenou infrastrukturu ve městě
INTERAKTIVNÍ: Web vysvětluje základní principy udržitelnosti modro-zelené infrastruktury.
příklady udržitelných řešení ve městech, příklady z celého světa
publikace zaměřená na změně klimatu, stručně představuje možná opatření
Publikace shrnuje současný stav nájeníků a nájemnic v ČR a vysvětluje proč energetická chudoba dopadá na nájemníky více, než na vlastníky nemovitostí. Dále přináší přehled příkladů dobré praxe.
Jak hodnotit udržitelnost bydlení. Metodika pro obce pomáhající zvýšit kvalitu bydlení. Zabývá se oblastí: ekonomickou, sociální, enviromentální a kulturní
webový nástroj pro podporu zadávání kvalitních a udržitelných veřejných stavebních projektů, obsahuje vzory zadávací dokumentace, knihovnu metod včetně šablon pro jejich využívání a příklady dobré praxe
Jak soubor materiálů pro výuku odpovědné spotřeby
NÁBYTEK Jak pořizovat nábytek se sociálními, ekonomickými, cirkulárními a dalšími environmentálními aspekty
online databáze příkladů přírodě blízkých adaptačních opatření ve městech
Zásady a požadavky pro správnou volbu, navrhování, realizaci a údržbu zelených fasád, tedy fasád z menší či větší míry pokrytých vegetací. Metodika popisuje různé možnosti aplikace vegetace na fasády a zdi a je doporučením pro majitele nemovitostí, projektanty, investory a všechny, kdo uvažují o realizaci zelené fasády.
Rozhovor: S Pavlem Klimentem, partnerem KPMG a vedoucím sektoru nemovitostí, jsme mluvili o tom, co od členství v Radě očekává a jak vnímá budoucnost udržitelnosti v České republice.
Jste-li venkovskou komunitou, která touží stát se ‚chytřejší‘ nebo podporujete-li venkovské komunity, aby se staly chytřejšími, pak je tato příručka určena právě vám. Tato příručka bude sloužit i těm, kteří chtějí alespoň o trochu více pochopit, co představuje koncept Chytrých vesnic (Smart Villages) a co v této souvislosti znamená slovo „chytrý“ a slovo „vesnice“.
ekologické projekty, adaptace na změnu klimatu
příručka pro investory zaměřená na revitalizaci brownfieldů
Brožura ke stažení, stručný měřitelný soubor osmi udržitelných oblastí, které odpovídají klíčovým cílům udržitelného rozvoje OSN
Reducing Urban Heat Islands: Compendium of Strategies, Urban Heat Island Basics
nezávislý portál pro sdílení a hodnocení referencí firem a produktů v oblasti technologií využívající obnovitelné zdroje energie, seznam profesantů a specialistů, katalog úsporných řešení pro laiky i odborníky
e-book shrnující principy a řešení týkající se udržitelnosti, která představili přednášející v sérii pěti přednášek Rethink Architecture v roce 2020
poradenský web zaměřený na tepelná čerpadla v České republice a na Slovensku
národní český certifikační nástroj pro vyjádření úrovně kvality administrativních budov v souladu s principy udržitelné výstavby
Veřejné zakázky ve stavebnictví jsou díky své finanční síle a rozsahu předmětů plnění jedny z nevhodnějších k odpovědnému přístupu k veřejnému zadávání. Tedy přístupu, který dlouhodobě vnímáme jako proces, při kterém zadavatel nakupuje produkty, služby a stavební práce, které potřebuje, přičemž získává maximální hodnotu za peníze vytvářením prospěchu pro společnost a ekonomiku a minimalizací negativních dopadů na životní prostředí.
Shared Street spojuje cyklistiku, chodce, společenské aktivity, parkování a místní automobilovou dopravu a vytváří sdílený veřejný prostor. Odstraněním tradiční segregace motorových vozidel, chodců a cyklistů může vzniknout sdílená a živější ulice. Konvenční zařízení, jako jsou obrubníky, značky a signály, jsou nahrazeny integrovaným veřejným prostorem zaměřeným na lidi, který podporuje odlišnost, sociální interakci, chůzi, jízdu na kole, univerzální dostupnost a sníženou rychlost dopravy.
online průvodce, kde se nachází aktuální informace o udržitelnosti stavebních výrobků a materiálů.
INTERAKTIVNÍ MAPA s příklady z dobré praxe udržitelné architektury a stavebnictví.
Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR. Adaptační strategie je zaměřena na řešení všech významných projevů změny klimatu v Česku.
Blog zabývající se různými druhy zelených střech a jejich různými aspekty - estetika, ekologie, úspory a instalace. Živé střechy částečně nebo úplně pokryty půdou s vhodným porostem jsou čím dál tím populárnější - informace o dotaci Dotace Zelená úsporám
databáze udržitelných řešení
online web o stavebnictví, zahrnující články týkající se udržitelných technologií
specializovaná databáze pro projektanty a dodavatele tepelných čerpadel
Každý, kdo žije ve městě, by měl mít přístup k základním městským službám do 15 minut chůze nebo na kole. Projekt 15-Minute City Project je navržen tak, aby pomohl urbanistickým transformacím zaměřeným na přístup, aby byly takové, jaké je potřebujeme: ambiciózní, inkluzivní, měřitelné a efektivně implementované.
Nabízí přehlednou databázi: příklady užití materiálů z praxe, LCA a EPD, role zadavatele v rozhodování o volených materiálech, slovníček pojmů.
Jak navrhovat udržitelné čtvrti? Nové městské části, které zajistí vysokou kvalitu života a současně budou i ekonomicky, společensky a ekologicky udržitelné. Měly by reagovat nejen na potřebu zajistit bydlení rostoucímu počtu obyvatel, ale rovněž by měly nabídnout pracovní příležitosti, občanskou a veřejnou vybavenost a kvalitní urbanismus.Vzhledem ke klimatické krizi je žádoucí, aby nová výstavba byla co nejblíž uhlíkové neutralitě jak ve spotřebě energií, tak i v městské mobilitě.
Městský systém hospodaření s dešťovou vodou a s ním související prvky modré a zelené infrastruktury pozitivně ovlivňují městské prostředí a jeho mikroklima, odlehčují stokové síti a zlepšují kvalitu života obyvatel. Vytvářejí příjemné místo k pobytu a dávají životní prostor rostlinám a živočichům.
metodika o udržitelném hospodaření s dešťovými vodami v městském prostředí
Články o budovách na kterých byla použita zalená fasáda, střecha či živé interiérové stěny. Na stránkách jsou dostupné i katalogy se skladbou zemených stěn a příklady instalací.
Možnosti snižování energetické náročnosti památkově cenných staveb.
Rozhovory s českými architekty a designéry.
Zlínský architektonický manuál (ZAM) je odborně popularizační databáze architektonických a uměleckých objektů, souborů staveb a veřejných prostranství vzniklých v letech 1894–2018.
Interaktivní globální atlas údajů o emisích CO2 a doplňkových údajích pro města po celém světě.
Interaktivní vizualizace jejíž cílem je vysvětlit problém kompletního uhlíkového cyklu na planetě Zemi. Vysvětluje kde se emise berou, míru ve které je jednotlivé části světla produkují a jaké jsou predikce do budoucnosti.
online web zaměřený na šetrné budovy a energetický management, řešení jak snížit spotřebu energie a provozní náklady
online web zaměřený na zdravé vnitřní prostředí budov, cílem je poskytovat optimální řešení vnitřního prostředí budov, které bude prospěšné pro člověka i pro životní prostředí, case studies
e-book zaměřený na šetrné budovy a komplexní certifikační systémy, typy certifikačních systémů