Organizace a projekty v udržitelnosti
Přehled firem, organizací a projektů nabízejících poradenství, informace a spolupráci v oblasti udržitelnosti v architektuře a stavitelství
Přehled firem, organizací a projektů nabízejících poradenství, informace a spolupráci v oblasti udržitelnosti v architektuře a stavitelství
ADAPT4CE se zaměřuje na udržitelnou dekonstrukci a opětovné využití materiálů prostřednictvím pokročilých digitálních technologií, jako je umělá inteligence, strojové učení, rozšířená realita, aditivní výroba (AM), blockchain a internet věcí. Hlavním cílem je vytvořit expertní systémy pro přesnou charakterizaci materiálů, zlepšit sledovatelnost pomocí technologie RFID a vytvořit lokalizované materiálové banky pro efektivní opětovné využití zdrojů.
Projekt ARV si klade za cíl předvést a ověřit atraktivní, odolná a cenově dostupná řešení, která významně urychlí hluboké energetické renovace ve čtyřech různých klimatických zónách v Evropě a zavádění energetických a klimatických opatření ve stavebnictví a energetice. Protože projekt směřuje k implementaci klimaticky pozitivních cirkulárních komunit v Evropě se zaměřením na čisté budovy a sousedství s nulovými emisemi, ARV poskytne pokyny a politický rámec pro budoucí energeticky účinná, cirkulární a digitální řešení ve stavebním průmyslu.
Projekt ARISE si klade za cíl podpořit digitální a zelenou transformaci v Evropě prostřednictvím vývoje škálovatelné platformy pro školení a zvyšování kvalifikace pracovníků ve stavebnictví. Zaměřuje se na oblasti jako energetická účinnost, digitalizace a udržitelnost.
Cílem je podpořit mimořádný výkon výstavby obytných budov na všech třech hierarchických úrovních stavebních částí současně (budova, komponent, materiál) tím, že se vytvoří zesílený environmentální dopad a navíc se sníží emise těkavých organických látek (VOC). Projekt BIO4EEB použije neškodné materiály na bázi biomasy, jako je například Posidonia a různé biomateriálové pěny, k vývoji a ověření tržní využitelnosti chytrých komponent pro vnější i vnitřní použití, jako jsou materiálové aplikace, prefabrikované panely nebo okna.
Byl inovativní dvouletý projekt, jehož cílem bylo pomoci evropským zemím navrhnout a implementovat silné dlouhodobé národní strategie pro renovaci jejich stávajících budov. Projekt vedl klíčové zainteresované strany ve 13 zemích strukturovaným procesem a pracoval jako silná spolupracující komunita. Projekt přešel od informování přes diskusi až po zapojení a partnerství.
Cílem projektu DoubleDecker je, v rámci iniciativy Build Up Skills (BUS), vytvořit strategický podklad transformace stavebnictví v České republice a na Slovensku. Dalším cílem je dosáhnout podpory opatření navržených v Roadmaps ze strany relevantních organizací v České republice a na Slovensku. Účelem je, kromě podpory transformace stavebnictví v energetické účinnosti (zdvojnásobení tempa renovací, zvýšení podílu komplexních renovací) a zvyšování podílu obnovitelných zdrojů, také posílení realizace technického pokroku v průmyslu, aplikace nových metod vzdělávání a zavedení digitalizace.
Cílem projektu BUS-GoCircular je řešit a překonávat výzvy spojené s podporou poptávky po kvalifikované pracovní síle v oblasti zelené energie a praktickou kapacitní výstavbou, která zvýší počet kvalifikovaných pracovníků napříč celým hodnotovým řetězcem. Projekt BUS-GoCircular tohoto cíle dosáhne vytvořením a implementací kvalifikačního rámce pro dovednosti v cirkulární výstavbě, zaměřeného na multifunkční zelené střechy, fasády a vnitřní prvky.
BuiltHub usiluje o vytvoření plánu na rozšíření dat potřebných k rozhodování o politice a podnikání v oblasti stavebnictví pro zúčastněné strany. Snaží se pozitivně narušit rozhodování o politice a trhu prostřednictvím komunitou posílené důkazní základny. BuiltHub shromažďuje souhrnné údaje o výkonnosti stavebního fondu a zapojuje zúčastněné strany, aby zjistil jejich potřeby a získal jejich zpětnou vazbu k nabízeným produktům a službám.
Projekt BUSLeague podporuje zvyšování kvalifikace a školení ve stavebním sektoru s cílem naplnit cíle zelené transformace EU. Zaměřuje se na zlepšení dovedností pracovníků v oblasti energetické účinnosti a udržitelných stavebních postupů.
Projekt CIRC-BOOST založí pět různorodých pilotních projektů po celé Evropě, které budou podporovány digitální stavební platformou – silným datovým řetězcem napříč těmito pilotními projekty. Cílem těchto pilotních projektů je usnadnit rozvoj databank městských materiálů a digitálních dvojčat, a tím podpořit zlepšení postupů při demolici, recyklaci a dalších oblastech. Tyto iniciativy rovněž pomohou zavádět inovativní řešení a zlepšení v hodnotovém řetězci stavebnictví. Konsorcium bude usilovat o zajištění úspěšné implementace a rozšíření těchto aktivit prostřednictvím školení a spolupráce s regionálními partnery a sesterskými projekty.
CAMEB sdružuje partnery s takovými kompetencemi, které umožní nalézat lepší využití zdrojů ve stavitelství. Na základě optimalizace životního cyklu je cílem navrhovat lepší budovy s využitím principů znalostní a cirkulární ekonomiky. K tomu zároveň jsou využívány moderní technologie z oblasti digitalizace, optimalizace, modelování a efektivního řízení procesů. Jedním z dalších cílů centra CAMEB byl rozvíjet přímou spolupráci mezi univerzitami a firmami na bázi smluvního výzkumu, tedy bez státní podpory.
Hlavní cíle projektu jsou: * Přispívat k zmírňování změn klimatu a zabezpečení dodávek v stavebnictví tím, že posílí cirkulární stavbu v České republice, Polsku a Slovinsku, a to za použití nejlepších postupů z Německa. * Zvýšit zastoupení principů cirkulární výstavby v veřejných zakázkách, povzbudit klíčové hráče ve stavebním průmyslu k použití sekundárních materiálů a konečně zvýšit měřítko a objem sběru materiálů pro opětovné použití a recyklaci, například prostřednictvím regionálních katastrů materiálů. * Implementovat praxi CE v procesech zadávání veřejných zakázek. * Zyšovat povědomí mezi odborníky a stakeholdery prostřednictvím kurzu Recycling Academy a šíření principů CE a příkladů dobré praxe mezi studenty na univerzitách prostřednictvím pilotování semestrálního kurzu.
CCRI je spolupráce a podpora Evropské komise, spuštěná Generálním ředitelstvím pro výzkum a inovace jako součást Evropského akčního plánu pro cirkulární ekonomiku 2020. CCRI má za cíl podpořit zelenou transformaci Evropy tím, že zvyšuje míru cirkularity na místní a regionální úrovni.
Projekt si kladl za cíl překlenout mezeru mezi teorií, praxí a politikou a ukázat, jak lze přístupy cirkulární výstavby rozšiřovat a replikovat po celé Evropě, aby podpořil vznik regenerativních měst.
Celkové zaměření projektu Circular DigiBuild spočívá v podpoře zavádění nových technologií v oblasti cirkulární ekonomiky ve stavebnictví a budovách v Podunají, aby se udržitelně využil dvojí přechod k ekologičtější budoucnosti. Toho bude dosaženo vytvořením nových cest ke společnému posílení identifikace, pilotování a přenosu inovací cirkulární ekonomiky vedených digitalizací ve stavebnictví a budovách a souvisejících politikách v Podunají, čímž se zajistí stabilní předpoklady pro udržitelnější územní rozvoj.
CircularB si klade za cíl vyvinout společný mezinárodní rámec pro nástroj hodnocení cirkularity, který bude obsahovat klíčové ukazatele výkonnosti (KPIs) založené na současných osvědčených postupech v oblasti cirkulární ekonomiky ve stavebnictví, nejmodernějších poznatcích a Evropském akčním plánu pro cirkulární ekonomiku (ECEAP).
Hlavním cílem mezinárodního projektu ClimArchiNet je zvýšit povědomí architektů o významném vlivu budov na emise CO2. Cílem projektu je podpořit transformaci stavebnictví na standardy zelené ekonomiky v souladu s požadavky evropské iniciativy Green Deal.
Evropská platforma poskytující informace a zdroje na podporu adaptace na změnu klimatu, zvyšující odolnost napříč sektory.
Pakt starostů a primátorů pro klima a energii sdružuje tisíce místních samospráv, které se dobrovolně zavázaly k plnění klimatických a energetických cílů EU. V současnosti je součástí 176 českých měst a vesnic, které se připojily k Paktu. Prostřednictvím šíření informací na platformě tento projekt podnítí další města k zapojení do iniciativy.
CraftEdu vyvíjí inovativní kvalifikační a školicí programy pro řemeslníky a pracovníky na stavbě v oblasti energetické účinnosti a využívání obnovitelných zdrojů energie v budovách. Podporuje politiky EU pro zavádění budov s téměř nulovou spotřebou energie a hlubokou energetickou renovaci budov v rámci vize dekarbonizovaného fondu budov v roce 2050. Zaměřuje se na zlepšení kvality výstavby budov, vytváření nových školících programů pro řemeslné profese a rozvoj online vzdělávacích programů.
Cílem projektu Demo-BLog je sdružovat a dále rozvíjet digitální stavební deníky (DBL) - společná digitální datová úložiště, která zachycují, integrují a ukládají data o budovách z celého hodnotového řetězce stavebního trhu - v Evropě. Cílem Demo-BLog je pilotovat zachycování, integraci a ukládání dat o budovách a také převádění těchto dat do podoby použitelných informací pro příslušné zúčastněné strany napříč hodnotovým řetězcem stavebního trhu. Bude také dále rozvíjet čtyři funkce z hlediska automatizace, digitálních a ICT nástrojů, API a softwarových aplikací a demonstrovat jejich implementaci v pěti předních digitálních stavebních denících.
Cílem projektu EASI ZERo je vyvinout a ověřit snadno instalovatelný univerzální systém obálky budovy pro účinnou energetickou renovaci s téměř nulovou energetickou bilancí a emisemi CO2 a s využitím materiálů z biologických zdrojů a recyklovaných materiálů pro minimalizaci uhlíkové stopy (dřevo, použité kusy dřeva, pěstované mycelium nebo recyklovaný stavební odpad). Simulace na reálných případech použití mají prokázat schopnost řešení EASI ZERo zvýšit tepelnou výkonnost budov o 20 %.
Tato iniciativa, spolufinancovaná Evropskou unií, zahrnuje mnoho inovativních projektů v oblasti architektury a nemovitostí. Jedním z podporovaných projektů je Databáze Rethink Architecture. Projekt má za cíl sledovat relevantní inovativní projekty a publikovat je a sdilet zkušenosti.
EPBD.wise poskytuje přímou podporu místním orgánům v šesti evropských zemích (Bulharsko, Řecko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Ukrajina) při provádění revidované směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD). Projekt bude: podporovat úřady při navrhování, provádění a hodnocení nových nebo posílených opatření v rámci revize směrnice EPBD, včetně nového standardu pro budovy s nulovými emisemi, národních plánů rekonstrukce budov, pasů renovací, certifikátů energetické náročnosti a minimálních standardů energetické náročnosti v celé Evropě; vytvářet opakovatelný model na podporu rozsáhlého provádění těchto opatření v celé Evropě; vypracovávat pokyny, jak navrhovat nové politiky a nástroje, měřit jejich účinnost (monitorování, podávání zpráv a hodnocení politik) a přizpůsobovat je potřebám a cílům EU a jednotlivých států.
Cílem mise EU pro města je do roku 2030 dosáhnout 100 klimaticky neutrálních a chytrých měst a zajistit, aby tato města fungovala jako centra pro experimentování a inovace, která umožní všem evropským městům následovat tento příklad do roku 2050. V současnosti je pouze 1 české město (Liberec), které se účastní programu. Prostřednictvím šíření informací na platformě tento projekt podnítí další města k zapojení do iniciativy.
Deklarace cirkulárních měst je dokument, ve kterém se města a regiony zavazují využívat nástroje, které mají k dispozici, k podpoře přechodu z lineární na cirkulární ekonomiku napříč celou organizací.
FISSAC je projekt zaměřený na podporu koordinace a usnadnění práce v hodnotovém řetězci stavebnictví a demolice. Snaží se shromáždit různé zainteresované strany a podpořit tak vývoj a přijetí společné metodiky a softwarové platformy pro sdílení informací a osvědčených postupů.
FaceINQ se zabývá potřebou inovací v oblasti návrhu a provozu přirozeně větraných budov s komplexními prosklenými fasádními systémy, které jsou dnes běžnou součástí velkých nebytových budov. Inovativní přístup FaceINQ využívá pokročilé výpočetní modely, validované naměřenými daty a kvalitativní zpětnou vazbou od uživatelů budov, a zohledňuje nejen spotřebu energie budovy, ale i vliv vnitřního prostředí na uživatele budov a vliv jejich chování na provoz fasádních systémů. Prostřednictvím interdisciplinárního a mezinárodního přístupu, který (i) kombinuje architekturu, inženýrství, stavební fyziku, zdravotní a společenské vědy, (ii) využívá „živou laboratoř“ ke sběru rozsáhlých dat a (iii) umožňuje krátkodobé neakademické návštěvy a stáže k podpoře přenosu znalostí mezi průmyslem a akademickou sférou; tento inovativní výzkum přinese zásadní změnu v návrhu, hodnocení a provozu přirozeně větraných budov.
Snížení zabudovaných emisí je klíčové pro dosažení udržitelných a nízkouhlíkových stavebních postupů. Projekt GreeNest vytváří ekosystém, který integruje CO2 neutrální stavební materiály (znovu použité, recyklované a lokálně získané biogenní materiály) a obnovitelné zdroje energie (abiotické složky) do návrhu budov, společně s lidskou odezvou a přírodními/zelenými systémy (biotické složky), aby demonstroval výstavbu efektivní ve využívání zdrojů, která potřebuje méně materiálů a zavádí energeticky efektivní cirkulární stavební postupy.
Tento projekt zřídil kulaté stoly pro realizaci iniciativy inteligentního financování inteligentních budov v České republice a na Slovensku. Výstupem projektu byly roadmapy a akční plány zúčastněných stran pro rozvoj tří pilířů iniciativy věnovaných bytovým a nebytovým budovám, průmyslovým budovám a inteligentní městské infrastruktuře.
Mezinárodní projekt HeatCOOP se zabývá dekarbonizací dodávek tepla v městských čtvrtích pomocí družstev komunitního vytápění. Cílem projektu s partnery v Rakousku, ČR a ve Slovinsku je výzkum a vývoj prototypu inovativního organizačního modelu pro dekarbonizaci dodávek tepla v městských čtvrtích pro družstva komunitního vytápění (heating cooperatives).
Iniciativa INDICATE spojuje vlády, průmysl a akademickou obec, aby se vypořádaly s jednou z nejčastějších překážek zavádění strategií, které zajistí klimaticky neutrální výstavbu: nedostatek spolehlivých a komplexních údajů o emisích budov. INDICATE usiluje o urychlení rozvoje politik v celé Evropě zajišťováním klíčových dat o budovách, které pomohou stanovit limity pro uhlíkovou stopu, které pokryjí dopad celého životního cyklu budov, od výroby a výstavby až po dekonstrukci a zpracování odpadu – tzv. "Whole Life Carbon (WLC)".
Projekt LIFE ClimArchiBase se zaměřuje na zvyšování znalostí o udržitelné architektuře mezi odbornou veřejností. Cílí na architekty, projektanty, developery, veřejné investory a zástupce měst a obcí. Cílem projektu je přehledně shromáždit know-how o udržitelné výstavbě, které již existuje v Evropě a v České republice, a vyřešit problém roztříštěnosti informačních zdrojů a nedostatku dostupných informací. Tím projekt přispěje k navrhování a realizaci udržitelných projektů budov i měst, které zmírňují dopad stavebnictví na životní prostředí a přizpůsobují se změně klimatu.
Hlavním úkolem integrovaného projektu LIFE COALA je úspěšně realizovat cíle „Strategie přizpůsobení Moravskoslezského kraje na dopady změny klimatu“. Projekt reaguje na skutečnost, že změna klimatu je na regionální úrovni stále považována za poměrně okrajovou záležitost a chybí vzájemný přenos informací a zkušeností, zatímco praktické příklady již realizovaných adaptačních opatření jsou málo známé nebo nejsou vůbec prezentovány. Tato platforma může pomoci sdílet know-how z tohoto projektu dál.
The one-stop shop je komplexní služba, která má především za cíl motivovat vlastníky k celkovým renovacím svých nemovitostí. Nabízí kombinaci technické podpory a finančních řešení přizpůsobených individuálním potřebám.
Projekt identifikoval nejčastější překážky při implementaci adaptačních opatření na účinky změny klimatu ve velkých městech (například nedostatečnou znalost zaměstnanců města o tématu změny klimatu a potřebu reagovat na její účinky změnou přístupu ke kvalitě investic), vytvořil softwarové nástroje, které usnadňují přípravu investičních projektů ve veřejném prostoru, a vytvořil seznam doporučení v oblasti městské investiční politiky.
Projekt LIFE LEVEL(S) se zaměřuje na rozšíření udržitelných stavebních postupů prostřednictvím implementace evropského rámce Level(s), který se soustředí na hodnocení a reportování udržitelnosti budov během jejich celého životního cyklu.
Projekt LIFE WASTE2BUILD si klade za cíl vyvinout nové cirkulární toky ve stavebnictví a veřejných zakázkách a předcházet vzniku stavebních odpadů a odpadů z veřejných zakázek na základě místních zdrojů, a to s využitím pák politiky veřejného zadávání a renovací. Projekt vytvoří inovativní systém optimalizace zdrojů a využití odpadů z místního sektoru stavebnictví a z veřejných prací. Projekt bude vycházet z Protokolu EU o nakládání se stavebním a demoličním odpadem. Stežejním cílem projektu je snížení dopadu stavebních a veřejných prací na spotřebu zdrojů a produkci odpadů o 35 % na území metropole Toulouse.
Projekt MOBICCON-PRO si klade za cíl demonstrovat potenciál mobilní, cirkulární výstavby při dosahování cílů udržitelnosti. Zaměřuje se na podporu inovativních metod a technologií ke zvýšení opětovného využití materiálů a snížení environmentální stopy ve stavebnictví.
New European Bauhaus je inovativní iniciativa Evropské komise, která propojuje udržitelnost, design a sociální začlenění s cílem vytvářet kreativní řešení klimatických výzev. Klade důraz na transformaci veřejných prostorů, architektury a způsobu života prostřednictvím mezioborové spolupráce umělců, designérů, architektů a vědců. Iniciativa navazuje na historický bauhaus z počátku 20. století a snaží se revolucionalizovat současný přístup k environmentálním problémům kombinací estetiky, udržitelnosti a sociální dostupnosti. Jejím hlavním cílem je podpořit inovativní projekty, které přinášejí komplexní řešení klimatických změn a přispívají k pozitivní společenské transformaci.
Projekt se zaměřujeme na dvě hlavní výzvy: transformaci centrálních míst ve městech, která jejich obyvatelům usnadní zavádění udržitelného životního stylu, a zároveň na (znovu)oživení center měst v duchu cirkulární ekonomiky. Cílem je změnit strukturu konzumu a podpořit nové, udržitelné spotřební chování. Obcím, regionům, poskytovatelům alternativní spotřeby, občanským sdružením a tvůrcům politik budou představeny vzdělávací, inspirační a výměnné formáty. Budou otestovány obchodní modely pro centra opětovného využití v partnerských městech a výsledky poskytnou městským úředníkům know-how k vytvoření strategického rámce na podporu cirkulární spotřeby.
Projekt OUR-CEE si klade za cíl identifikovat důvody neefektivních renovací veřejných budov ve střední a východní Evropě a zlepšit kapacity v relevantních veřejných institucích, aby se tyto renovace zkvalitnily a podobné problémy se v budoucnu neopakovaly.
Cílem projektu je posílit řetězec stavebnictví ČR v oblasti implementace managementu uhlíkové stopy a zvyšování energetické účinnosti se zaměřením na přechod k nízkouhlíkovému hospodářství. Hlavním nástrojem k tomu je systematické slaďování postupu aktérů v souladu s právními předpisy přijímanými v kontextu klimatických závazků na úrovni EU a ČR s využitím rozvíjející se mezinárodní dobré praxe, používaných taxonomií, standardů, norem a metodologií.
Celkovým cílem projektu RE4 je podpořit nová technologická řešení pro navrhování a vývoj konstrukčních a nekonstrukčních prefabrikovaných prvků s vysokým podílem recyklovaných materiálů a znovu použitých konstrukcí z částečných nebo úplných demolic budov. Cílem vyvinuté technologie bude energeticky účinná nová výstavba a rekonstrukce, čímž se minimalizují dopady na životní prostředí. Projekt RE4 je zaměřen na demonstraci vhodných konstrukčních konceptů a stavebních prvků vyrobených z SDO v průmyslovém prostředí, přičemž se zohlední perspektivy pro uplatnění vyvinutých řešení na trhu.
Přijetí cirkulárních a digitálních postupů může pomoci snížit dopad tohoto odvětví na životní prostředí. Projekt ReBuilt podporuje tyto přístupy ve vzdělávacím programu a přináší nová řešení. Partneři navrhují nadnárodní strategii cirkulárního a digitálního stavebnictví, která staví na udržitelných certifikacích, kritériích pro stavebnictví bez odpadu a zelených veřejných zakázkách.
Hlavním cílem projektu RECONMATIC je testovat, validovat a integrovat inovativní řešení a nástroje pro řízení odpadů ze staveb a demolic (C&D) v celém životním cyklu budov a infrastruktury, aby se tak vyřešila výzva nulového odpadu ve stavebním průmyslu v Evropě a snížila energetická náročnost tohoto sektoru. Toho bude dosaženo vývojem automatizovaných nástrojů a digitalizovaných procesů a rozhodování, s cílem zmírnit a snížit odpad a podpořit vyšší přidanou hodnotu opětovného využití C&D odpadních materiálů.
Cílem projektu RECONSTRUCT je vyvinout cirkulární, ekologická a inovativní řešení ke snížení emisí ve stavebnictví prostřednictvím získávání místních alternativ ke konvenční oceli a cementu, použití regenerovaných komponentů a realizace designu pro demontáž a opětovné použití.
Cílem projektu REINCARNATE je vyvinout inovativní cirkulární řešení pro stavebnictví. Jeho součástí je vývoj informačního systému, který umožňuje vyhodnocovat oběhový potenciál budov - Reincarnate Circular Potential Information Model (CP-IM). CP-IM umožní ukládat a zaznamenávat všechna potřebná data, aby bylo možné pochopit potenciál prodloužení životnosti budovy, jejích stavebních prvků a materiálů a najít optimální možnosti opětovného použití každého z jejích prvků. Umožní také sledovat stavební výrobky a materiály napříč různými budovami, etapami nakládání s odpady a staveništi.
Projekt RESICITIES, financovaný z programu Erasmus+, zahrnuje přední univerzity z České republiky, Norska, Portugalska a Francie. Cílem projektu je poskytovat multidisciplinární vzdělání pro postgraduální studenty a akademické pracovníky v oblasti chytrých, udržitelných a spolupracujících měst. Projekt rovněž zahrnuje akce na podporu vytvořených vzdělávacích zdrojů.
Projekt podporuje evropská města v přeměně na udržitelné energeticky pozitivní a uhlíkově nulové komunity vytvářením ekosystémů zaměřených na občany, kteří jsou připraveni přinést smysluplné změny. Jedním z měst zapojených do projektu je Kladno. Cílem je sdílet znalosti pro podporu a rozvoj dalších energeticky pozitivních čtvrtí v České republice.
Cílem projektu SURF je podnítit hlubokou a udržitelnou renovaci budov na úrovni obcí i mimo ni se zaměřením na zaměstnance pracující ve správě obecních budov. Sdružuje 2 až 4 přední obce na nadnárodních workshopech s obcemi z Německa, Maďarska a Rumunska, aby se poučily z jejich zkušeností, osvědčených postupů a úspěšných konceptů. Projekt provádí sérii školení o cirkulární výstavbě a poskytuje praktický návod pro zelené veřejné zakázky, kontrolní seznam udržitelnosti pro rekonstrukce, jakož i informační listy a materiály na online platformě.
Masarykova univerzita koordinuje spolupráci 24, resp. 25 veřejných vysokých škol na provázaných projektech. Tyto projekty se zaměřují na aktivity, které naplňují cíle udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals, SDGs). Cílem je posílit udržitelné fungování univerzit a přispět k celospolečenské změně prostřednictvím vzdělávání, výzkumu a spolupráce napříč institucemi. Projekty podporují integraci principů udržitelného rozvoje do univerzitního života a vytvářejí platformu pro sdílení dobré praxe mezi zapojenými vysokými školami.
Tento projekt si klade za cíl být průkopníkem cirkulárních řešení pro udržitelné dřevěné stavby. To sníží závislost Evropy na neobnovitelných zdrojích, sníží emise skleníkových plynů a minimalizuje odpad. Projekt WOODCIRCLES se snaží revolučním způsobem změnit stavebnictví, aby bylo ekologičtější a efektivnější. Například s využitím „městské pily“ a digitálních dvojčat zavede WOODCIRCLES novou éru ekologicky uvědomělého stavebnictví, které přinese prospěch jak životnímu prostředí, tak ekonomice.